TRZYNAŚCIE

Dokonana ostatnio przez Marka Migalskiego klasyfikacja dziennikarzy wskazuje, iż nie dzieje się dobrze w tym środowisku. Dlaczego?
W dobie budowania prawdziwej państwowości istnieje szereg czynników odśrodkowych, mających na celu niepowodzenie takowej misji. Według mnie media podlegają takim samym procesom historyczno-politycznym jak i inne struktury kraju. Nie od dziś mówi się o nich: czwarta władza. Przypomnę iż te trzy pierwsze to legislatywa (sejm i senat), egzekutywa (rząd, prezydent) oraz sądy.
Wydaje się zasadnym, ostatnio, wyeksponować w dyskursie społeczno-politycznym rolę trójszczeblowego samorządu terytorialnego.
Jakiś czas temu, zastanawiając się nad trudnymi problemami Polski, przed którymi stajemy każdego dnia, mówiłem, iż rozwiążemy je dzięki silnym instytucjom.
Oczywiście, pomagają nam NATO oraz UE.
Teraz zauważmy, iż środek ciężkości władzy przesuwa się coraz bardziej na regiony – województwa, powiaty, gminy. 
Tym samym zachodzą procesy nieuniknione. Trwa ścieranie się ośrodków różnego kalibru o to, co ktoś kiedyś nazwał „rząd dusz”.
W przyszłości nikogo nie będzie interesowało jak radzi sobie państwo jako takie. Za nie będzie odpowiadała ekipa wynajętych do prowadzenia jego spraw ekipa. I to ona albo będzie miała rokrocznie, czy co cztery lata skwitowanie lub nie.
My zajmiemy się, tym, co tworzymy od wielu lat, (projekt takiego działania przedstawiał np. Tomasz Lis w „Co z tą Polską”?), a więc małymi ojczyznami. W mojej gminie idzie to całkiem sensownie. W powiecie troszkę słabiej.  (Arturze co z tą robotą dla PJN?? J)) I dosyć dobrze w województwie. Dzieło dobrych reformatorów zawsze się uda. Na marginesie, miarą doskonałości aktu prawnego, np. ustawy jest długość jego obowiązywania, ilość poprawek.
Na plus przeciw tym wyżej wspomnianym ośrodkom, które stracą, idziemy do przodu.
Na własnej skórze odczuwam, iż Polakom nie jest łatwo, ale myślę, iż jest nam o tyle lepiej od pozostałych, że akurat nam zależy. A ta cecha, jak dowiedli moi wspaniali wychowawcy i nauczyciele, jest zawsze ceniona i dostrzegana.

© by Piotr Jasiński  24-09-2012

Komentarze

Popularne posty